• Home
  • Create
    • Cookbook
      • Recipes
    • Crafts
    • Grateful Hearts Giving Hands
    • Holidays
      • Christmas
      • Easter
      • Independence Day
      • Thanksgiving
      • Valentine’s Day
    • Ingenious Ideas
    • Printables
    • Sewing
  • Family Life
    • Farming
    • Genealogy
  • Homeschool
    • Art
    • History
    • Homeschool Encouragement
    • Language Arts
    • Learning Styles
    • Library
    • Math
    • Science
    • Unit Studies
  • Motherhood
    • Home Making
      • Establish a House
    • Me
  • My Faith
    • Celebrate the Family Proclamation
      • Family Proclamation Articles
    • Family Home Evening Lessons
    • Flannel Board Stories
    • General Conference
    • Memorize the Family Proclamation
    • The Living Christ: An Easter Countdown
      • Living Christ Lessons
    • Young Women
  • Contact
  • About Me

Cranial Hiccups

Every once in a while and totally unintentionally my brain spews out a good idea.

You are here: Home / Homeschool / Homeschool Encouragement / Teaching Kids to Cook Part III

Teaching Kids to Cook Part III

May 9, 2009 by Montserrat {Cranial Hiccups} 5 Comments

Teaching Your Kids to Cook Part I
Teaching Your Kids to Cook Part II

Grocery Lists

We’ve made a menu for the coming week but it won’t be successful if we don’t have all the ingredients necessary to make everything on our plan. Creating a grocery list and sticking to it when we are shopping is the next part of learning to keep a well run kitchen.

I didn’t mention in the meal planning post that when we plan our meals we do so by first looking to see what we already have in the freezer and pantry, then we look at the grocery sales ads. Doing this helps to keep our grocery costs down. We typically spend $80 – $100 per week on groceries. Really! Our grocery budget is strictly for food. It does not include toiletries, diapers, etc. Those fall under a different category in our family budget. I budget $100 a week for groceries. Whatever isn’t used one week is rolled over to the next week so that usually by the end of a couple of months I have an extra $100 – 200 dollars to make a “big” shopping trip to Winco or Costoco to stock up on canned goods that we’ve used. If you want to read more about how we save on groceries etc read the following posts that I wrote the first month I started this blog:

Planning a Menu
Grocery Shopping Tips
A Well Stocked Pantry

On to how I teach my children to make a good grocery list.

3-6 years old. We talk about what foods we’ll need to make each main dish. Then I’ll take them to the fridge, freezer, and pantry and let them look to see if they can find them. I usually make the grocery lists on my own.

7-10 years old. They’ll look at the recipes for each main dish, check to see what we already have, and write down what we need to buy at the store. I’ll then double check it all. When we are shopping I start helping them see what items are cheaper and why. We look at the price per ounce for packaged goods and the price per pound for fresh food. They learn that because one brand is on sale it doesn’t necessarily mean it is the cheapest one to buy.

11 and older. By this time my kids are experts at looking through the ads and the pantry and creating a shopping list that sticks to our budget. If they could legally drive themselves to the store I’d let them do it all! Instead when we get to the store we divide and conquer. I give them part of the list and let them find what we need. And darn if they aren’t better than me sometimes!

A word about buying the cheapest brand. For some foods we’ll buy the store brand but for others we buy well known brands (like Hidden Valley Ranch). We want to like what we eat so we start by buying the cheapest brand first. If we like the taste and quality we’ll stick with that, if not we go to the next cheapest brand and so on. We keep on testing until we find the one we like. We do buy many of the store brands. They’ve come a long way in quality! But there are just some foods like Hidden Valley Ranch and Yoplait yogurt that have no comparisons. We don’t feel bad buying those when we’ve saved so much elsewhere. We can afford it.

Cocoa Signature

© 2007-2013 Chocolate on my Cranium, LLC all rights reserved

Share this:

  • Click to email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Click to print (Opens in new window) Print
  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • More
  • Click to share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn
  • Click to share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Click to share on Tumblr (Opens in new window) Tumblr
  • Click to share on Pocket (Opens in new window) Pocket

Related

Filed Under: Homeschool Encouragement Tagged With: Cooking, Penny-Pinching Pointers

Comments

  1. Gina says

    May 9, 2009 at 11:10 am

    I LOVE your blog! Keep it coming!

    Reply
  2. Heidi says

    May 9, 2009 at 1:04 pm

    Montse, I love you and your ways. I would like to come and live with you for however long it takes me to master the kitchen. Do you think that could be arranged? 😉

    Reply
  3. Ratliffs says

    May 9, 2009 at 2:13 pm

    Thank you so much for the tips!! I’m curious as to what you think about the quality, as far as chemicals, High fructose corn syrup, and hormones that are used in a lot of our foods. Typically the cheapest has the most amount of all of these…I’d love to get your thoughts on that! aimerbugs@gmailcom 🙂

    Reply
  4. Marissa says

    May 10, 2009 at 1:47 pm

    Hi – my name is Marissa, I am Kathryn’s (Hicken) cousin. (Which between your two blogs I am guessing the two of you are cousins also!) I got to your blog from hers about a year ago and check in all the time – you have GREAT ideas! Thank you. I was reading the link to your old post about Menu planning and you mentioned you make your own corn tortillas. My daughter has celiac and we use a lot of corn tortillas! I was wondering if I could get your recipe – I have not had much luck finding a recipe that does not crumble easily.
    Thanks!
    Marissa – (7peruhunts@gmailcom)

    Reply
  5. water works says

    May 11, 2009 at 7:15 am

    I enjoyed your information on brand buying. We use many store brands, but not all are alike. I will use the store brand of sugar, salt, or mustard, but will spend the money for brand name dressings, mayo, and flour. We are starting to incorporate our younest into the meal planning, so thanks for the hints.

    Reply

Leave a ReplyCancel reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hello, I'm Montserrat. I'm a farmer's wife, mother of eleven, homeschooler, chocoholic, music lover, and like to play a good game of Scrabble. You can read more about me here. . .

You'll find a little bit of everything on this blog. It's my place to share all the ideas, activities, crafts, and resources that I have gathered and tried over a number of years. Feel free to browse around using the menu up top or doing a search in the box below.

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Archives

May 2009
S M T W T F S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
« Apr   Jun »

Return to top of page

COPYRIGHT © 2025 Montserrat Wadsworth at Cranial Hiccups • Lifestyle Pro Theme on Genesis Framework

[ Placeholder content for popup link ] WordPress Download Manager - Best Download Management Plugin